Kamieniarstwo
SADKI




Konserwacja GRANITÓW
Granit to materiał charakteryzujący się dość dużą odpornością na bodźce chemiczne i mechaniczne. Jednak jego słabą stroną, a jednocześnie zdobniczym walorem, który decyduje o zastosowaniu granitu w obiektach jest połysk płyt polerowanych oraz zróżnicowanie faktury i kolorów płyt o powierzchniach palonych. Granity są bardziej wytrzymałe niż marmury czy konglomeraty, a tym samym nie są tak bardzo podatne na zarysowania.
Aktywna chemicznie wilgoć staje się przyczyną powierzchniowej korozji, a wszechobecny piasek powoduje zadrapanie powierzchni. W obydwu przypadkach powstaje zmatowienie płyt polerowanych oraz „rozmazanie” faktury i kolorów płyt palonych.
W przypadku powierzchni granitowych istnieją dwie metody konserwacji:
• Okresowa (częściowe szlifowanie, impregnacja) wymagająca większych nakładów finansowych, a przy tym pracochłonna.
• Bieżąca (dokładne codzienne zamiatanie zmywanie oraz okresowa impregnacja połączona z polerowaniem) generująca mniejsze nakłady finansowe,
Konserwacja bieżąca - technologia codzienna:
• Zamiatanie - szczotka do zamiatania - zamiatamy powierzchnie codziennie, potem przystępujemy do zmywania
• Zmywanie przy prawidłowym zastosowaniu zestawu dwu wiaderkowego. Używamy wody zimnej lub letniej (nie gorącej).
Raz w tygodniu (w przypadku dużej przepustowości obiektu) lub raz na dwa tygodnie, po przeprowadzeniu zamiatania powierzchni i zmywania - przy użyciu niewielkiej ilości wody - przeprowadzamy zmywanie.
Zachowując te procedury możemy być pewni, że powierzchnia podłogowa nie straci nic ze swych własności mechanicznych jak i estetycznych.
Prawidłowa pielęgnacja nagrobka
Pielęgnacja i konserwacja kamienia gwarantują długotrwale piękno kamienia. Nieprawidłowe użytkowanie kamienia może spowodować zmiany w materiale niemożliwe do usunięcia poprzez pielęgnację i konserwację.
Kamienie naturalne w tak szerokiej gamie różnią się miedzy sobą parametrami dlatego bardzo istotny jest ostrożny wybór właściwego materiału, mając na uwadze jego zastosowanie.
Kiedy mamy do czynienia z polerowaną powierzchnią każdego rodzaju kamienia, miej na uwadze, iż utrzymanie jej w czystości zminimalizuje prawdopodobieństwo zarysowania czy utraty połysku.
1. Nagrobek wykonany jest z takiego granitu, który jest odporny na występujące w Polsce warunki atmosferyczne.
2. Nagrobka nie należy czyścić ani pielęgnować pastami i innymi środkami zakupionymi poza zakładem kamieniarskim. Niezależnie od koloru, należy unikać preparatów natłuszczających powierzchnię kamienia. Kamień musi bowiem „oddychać”.
3. Granitu nie pastujemy też, bo do powierzchni przylepia się brud i kurz, które potem trzeba dosłownie ścierać szpachelką. Kamień ten po obróbce ma już połysk i choć jest bardzo wytrzymały, wymaga czyszczenia tylko gorącą wodą z bardzo delikatnymi środkami, np. po prostu płynu do mycia naczyń. Można go również od czasu do czasu zmyć zwykłym octem. W ten sposób kamień na jakiś czas „odżyje”.
4. Niewskazane jest stawianie świeczek i zniczy na płycie nagrobkowej ze względu na możliwość rozlania się wosku i jego wsiąknięcie w strukturę kamienia, co spowoduje pojawieniem się plam, które bardzo trudno jest usunąć.
5. Granit ze względu na swój urozmaicony skład może zmieniać się kolorystycznie. Jest to jego naturalna cecha.
6. Pod nagrobkiem może powstawać dziura, która jest naturalnym procesem ubijania się ziemi.
Najważniejsze zasady prawidłowej pielęgnacji nagrobka, zależnie od pory roku.
- podczas upałów i dużego nasłonecznienia nie powinno się polewać nagrobka zimną wodą - mogą wystąpić naprężenia materiału i co za tym idzie jego pęknięcie
- przed umyciem pomnika należy zmieść z niego piasek, następnie wilgotną szmatką umyć wszystkie elementy
- w przypadku napisów złoconych nie należy ich myć przy pomocy szczotki, ponieważ może nastąpić jego zniszczenie
- na płycie leżącej nie należy kłaść wieńców wykonanych ze sztucznych kwiatów (pręty metalowe mogą korodować i tworzyć plamy rdzy)

PIELĘGNACJA
Jak czyścić granit?
Granit jako jeden z najdłużej zachowujących swój wygląd i jeden z najsilniejszych kamieni na świecie jest najczęściej wykorzystywanym. Granit jednak bardzo łatwo ulega poplamieniu, chociażby przez soki ze świeżo koszonej trawy. Również wszystkie inne zanieczyszczenia, czy niesprzyjające warunki pogodowe mogą pozostawić na granicie swój ślad. Należy więc dbać o powierzchnię granitu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji granit będzie bardzo długo wyglądał pięknie i świeżo.
Aby wyczyścić ten kamień potrzebujesz:
butelka z atomizerem, woda destylowana, skrobaczka plastikowa, pumeks, szczotki, środek czyszczący i rękawiczki ochronne.
1. Namocz dokładnie granit za pomocą czystej wody destylowanej. Możesz spryskać go za pomocą butelki z atomizerem. Pamiętaj aby podczas czyszczenia utrzymywać kamień cały czas namoczony.
2. Jeżeli zwilżenie granitu nie wystarczy, usuń przytwierdzony do niego brud za pomocą miękkiej szczotki. Nie używaj ostrych szczotek, ponieważ możesz go wówczas porysować. Na koniec spłucz czystą wodą.
3. W razie konieczności użyj środka czyszczącego. Uwaga! Mocne chemiczne środki mogą zniszczyć kamień. Trudne do usunięcia plamy najlepiej usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Polej nią plamy i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie benzyna powinna odparować, a po plamie nie powinno być już śladu.
4. Najlepsze do czyszczenia granitu będą środki niejonowe, ponieważ kwasowość tych środków jest na tyle mała, że nie zniszczą czyszczonej powierzchni. Produkty zawierające środki biobójcze z powodzeniem usuną błoto, grzyby, pleśń, mech, czy inne organiczne zanieczyszczenia.
5. Po zakończonym czyszczeniu bardzo dokładnie spłucz kamień czystą wodą. Za pomocą ściereczki zbierz wodę.
GRANITEX
Zakład Produkcyjny
ul. Wyzwolenia 59
89 - 110 Sadki
Tel. 52 385 07 69
Kom. 602 467 358
e-mail: granitexsadki100@wp.pl
Wystawa
ul. Bydgoska 20
86 - 065 Lisi Ogon
Tel. 52 374 10 17
Kom. 602 358 181
www. granitexsadki.pl
AliceMedia.pl
Zadzwoń: 52 385 07 69
602 467 358
www.granitexsadki.pl